İKEA Battaniyesinden Bebek Koltuğu veya Ana Kucağı İçin Bebek Battaniyesi

Merhaba merhaba merhaba! Öyle uzun bir zaman oldu ki.. Ancak çok haklı sebeplerle uzak kaldım sayfamdan ve bu süreçte çok fazla değişim geçirdim. Değişimle tanışınca aynı kalmak mümkün mü? Bir ev, yurt değişimi ile beraber evimizde, ailemizde üçüncü bir kişinin katılımı  ile tamamlandık bu yıl. Şimdi yedinci ayına başlayan oğlumuzla beraber benim de uğraşlarımda hem bir düşüş hem de dönemsel bir değişim oldu. İşte hamilelik dönemimde hazırladığım bir projeyi sizlerle paylaşıyorum. İKEA’dan almış olduğum düz bir polar battaniyeden , bahar aylarında işe yarayacak bir ana kucağı veya bebek koltuğu battaniyesi hazırladım. Bu battaniyenin özelliği koltuğun emniyet kemerlerinin içinden geçebilmesi ve bebeği battaniyenin içine oturtabilmemiz.

IMG-20170504-WA0013

Alttaki ilk fotoğrafta gördüğünüz gibi düz battaniyemizi öncelikle ikiye katlıyoruz. Daha sonra tekrar ikiye katlıyoruz ve görüntüdeki gibi 4 kat oluşturuyoruz.

IMG_20160816_154026

Daha sonra terzi kalemi veya renkli sabun ve egri cetvel ile şekildeki gibi bir çizgi oluşturuyoruz. Çizginin üstte kalan kısmı baş bölümü altı ise gövde bölümünü oluşturacak.

IMG_20160816_154733_1

Kırmızı çizginin üstte kalan kısmını kesip ayırıyoruz ve aşağıdaki gibi iki parça elde ediyoruz. Kesip çıkarttığınız bu parçayı içini doldurup kenarlarından dikerek yastık olarak da kullanabilirsiniz ancak bizimki yastık kullanmak için çok küçük diyerek bu projede ben bu parçayı kullanmadım.

IMG_20160816_155003_1

Alttaki görselde battaniyenin ters tarafında yüzü yüzünde iğnelediğimiz bölümleri dikiyoruz. Bu iğneli kısım *örtü* görevi görecek olan bölüm. Bu bölümün altında kalan iki katlı kısımı da sağ bölümden başlayarak dikeceğiz ve bu kısımda bebeğin üzerine yatacağı yer olacak.

Dikim işleminin ardından düz tarafa çeviriyoruz ve ta taa!.. Dikim işlemi ardından çevirmeyi yapabilmek için battaniyede gördüğünüz alttaki açıklığı bırakıyoruz. Örtü kısmını diktikten sonra alttaki kısmı da  yüzü yüzüne iğneleyerek dikiyoruz ve yine çeviriyoruz.

IMG_20160816_163940_1

Gelelim açma kapama işlemini nasıl yapacağımıza . Battaniyenin sol tarafından en alttan 10 cm. civarında bir kapalı kısım bıraktım. Bu noktadan başlayarak yukarı doğru örtü olarak kullanacağımız üst parçanın boyu kadar cırt bant karşılığını alt bölüme, diğer cırt bantı örtü kısmına iğleneyip dikiyoruz.

IMG_20160816_165658_1

Aşağıdaki görselde göründüğü hali ile battaniyemiz hazır. Şimdi battaniyenizi ana kucagı / araba koltuğu / salıncak / bebek koltuğu vb. üzerine yerleştirin ve emniyet kemerlerinin denk geldiği kısımları belirleyerek buralara enine kesiler atın. Polar kumaş olduğu için hem esnek hem de kesi yerlerinden sökülme olmayacak. Bu hizalamayı yaparken oturma pozisyonunu ve olması gereken bollukları iy

 

i hesaplamak gerekiyor ki battaniye ile kemer noktaları kayıp hizalama kaybolmasın.

IMG_20160816_170933

Tamamladık işte bu kadar kolay, güle güle kullanın .

Sevgiler

Gamze.

Reklamlar

İKEA Battaniyesinden Bebek Koltuğu veya Ana Kucağı İçin Bebek Battaniyesi’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s