Yaz Mavisi Şifon Pantolon Kalıbı Nasıl Dikilir?

Merhaba Merhaba, arada kalan görüşemediğimiz tüm günler için de birer Merhaba!

Yazın ortasına doğru geçiş yaparken hem plajda bikini-mayo üzerine giyebileceğiniz hem de içinde kısa hafif kumaştan bir şort ile kullanabileceğiniz ve kendinizi tüy gibi hafif hissedeceğiniz, rengi tatlı bir mavilikte olan pantolon dikim aşamaları ile beraberiz. Bu projede yine sevgili baykumas ‘dan aldığım şifon kumaşı kullandım ve yine kendi hazırladığım kalıp üzerinde bu kalıbı ortaya çıkardım.

               20150621_123120_resized        20150621_123130_resized

Temel pantolon kalıbımı hazırladıktan sonra ve tabii ki kendi ölçülerime göre 🙂 , üzerinde oldukça sade bir model oluşturdum. Çok pratik bir model belden çok fazla bolluk vermedim ancak yine de penslerin bolluğundan kaynaklanan büzgü payımı değerlendirdim. Bele ince bir lastik diktim, bu detayları birazdan göreceğiz. Ayrıca bacaklara yan bölümlerden bolluk verdim ve bel hattını 2 cm düşürdüm.

20150621_125553_resizedÖncelikle ön ve arka şifon pantolonların belden ağ kısmına kadar olan dikişlerini tamamladım. Hali hazırda bol bir pantolon ve belden lastikli olmasından ötürü fermuar vb. kullanımına gerek kalmadı, kolayca giyilebilir. Bu sebeple dikişi ön ve arkada tamamladım.

20150621_130148_resizedBurada şifon kumaşla çalışmanın getirdiği bir çözüme ihtiyacımız var, peki neden? Çünkü dikiş paylarını olduğu gibi bırakırsak kumaşın ön yüzünden hepsi görünecek ve bu pek de hoş bir görüntü yaratmayacaktır. Çözümü için ise pek çok seçenek var. Bu sebeple pratik olarak şöyle yapabilirsiniz; ben uçların saçaklanmasını çok önemsemediğim için dikiş payını bir tarafa katlayarak ve kumaşın yüzü tarafından ve üzerinden tekrar süs dikişi çekerek geçtim ve tüm dikişleri böyle tamamladım. Yani eski dikiş hattınızdan bir kaç milim uzaklıkta hangi yöne katladıysanız alttan görünen dikiş payı üzerinden tekrar dikiyoruz. Bu aşamadan sonra kalan dikiş payını makasla geride 4 mm kalacak şekilde tekrar kesip temizleyebilirsiniz. Ayrıca eğer kumaşınızın makinede sıkışmasını istemiyorsanız alt ve üstüne hatta sadece en alta mülaj kağıdı veya ince bir kağıt yerleştirerek rahatça dikebilirsiniz. Dikim tamamlanınca kağıt kolayca sökülecektir.

Bu işlemi daha temiz ve saçaklanmayı tamamen önleyecek şekilde de yapabilirsiniz. Bununla ilgili olarak French Seam /Fransız Dikişi denilen dikiş tipi ile ilgili videolara bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca daha farklı seçenekler de mevcut. Fakat şu an onlara bu yazıda değinmeyeceğim.

Fransız dikişinde kumaşları yüzü yüzünde değil ters tarafı ters tarafına bakacak şekilde dikiyorsunuz. Oluşan dikiş payının bir kısmını kesip alıyorsunuz. Ardından kumaşları bu sefer yüzü yüzünde ve bıraktığınız dikiş payını kapatacak kadar bir mesafe ile dikiyorsunuz. İçten ve dıştan hiç bir saçaklanma olmadığı gibi temiz bir görünüm de elde ediyorsunuz.

Aşağıda konu ile ilgili bir linki de paylaşmak istiyorum İngilizce anlatıma sahip ancak anlaşılır olacağını düşünüyorum.:

https://www.youtube.com/watch?v=9zhGWD0NI5g

20150621_142335_resizedBahsettiğim şekilde dikiş payını temizlemek için yaptığımız uygulama sonrası dikiş üstten bu şekilde görünecek.

20150621_133714_resizedÖn ve arka ağ ve ön ve arka ortası dikişlerini tamamladıktan sonra pantolonları yüzü yüzüne gelecek şekilde üst üste koyuyor ve yan dikişleri, bacak içlerini hizalıyoruz. Ben öncelikle yan dikişleri tamamladım, dikiş payını yukarıda anlattığım gibi temizledim. Ardından bacak iç dikişlerini diktim. Bacak iç dikişini yapmak için paçanın bacak içi tarafından başlıyor, ağ bölgesi ile devam ediyor ve diğer paçanın bacak iç dikişi ile bitiriyoruz.

20150621_142324_resizedBel bölgesine geldiğimizde ise oldukça basit bahsettiğim gibi fazla bir bolluğumuz yok ancak pens payları kadar bir bolluk kullanıyoruz. Bu sebeple ince 1 cm şeritli bir lastiği yan dikişe iğneleyerek zig zag dikişi ile (3 cm genişliğinde 2.5 cm uzunluğunda) diktim. Bu dikişi yaparken lastiği hafifçe (çok fazla değil) gererek kumaş üzerinde hizalayarak dikmelisiniz. Daha sonra pantolonun içine çevirdiğim bu payı iğneledim ve kumaşın yüzü tarafından 3 adımlı zig zag dikişi ile diktim. Biraz süslü olsun istedim süs dikişimin.

20150621_143035_resizedPaçalarda da aynı şekilde bir uygulama yaptım, paça kıvırma payı kadar kıvırdım iğneledim. Daha sonra payın yarısını içine tekrar kıvırdım yani dikilmeyecek kenar içerde saklı kalmış oldu. Üzerinden tekrar 3 adımlı zig zag süs dikişi ile dikerek tamamladım.

20150621_145146_20150624173052967_resized

Ve pantolonumuz hazır, gerçekten çok kullanışlı ve hafif. Rengi de gerçekten muhteşem ve ben hala tatili bekliyorum:) Denizin rengini görüyorum hatta denizden esen mis gibi rüzgarı hissediyorum.

Yaz tatili ile ilgili projelerinizi ve şifondan hazırladığınız modellerinizi paylaşmayı bekliyorum.

Sevgiler.

Sparkle.

Reklamlar

Yaz Mavisi Şifon Pantolon Kalıbı Nasıl Dikilir?’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s