Korsaj Kemerli Etek Kalıbının Hazırlanması ve Dikim Aşamaları

Bugün içinde ikinci kez merhaba.

Sizlerle paylaşacağım model yaklaşık altı yedi ay önce hazırladığım bir çalışmaya ait. Korsaj kemerli yani hem bel hattı üzerine hem de bel hattının altına uzanan bir enine kupa sahip , dizlere doğru hafifçe daralan bir etek modeli. Bu modelde Baykumaş‘tan aldığım ince süet bir kumaş kullandım.

20141211_231839_resizedBu modeli göğüs hattına istediğiniz kadar yükseltebilir veya bel hattının altında istediğiniz seviyeye indirerek hazırlayabilirsiniz. Ön bölümde korsaj kemer bölgesinde üç parçadan oluşan bir kalıbımız var, bir ön orta kalıbı ve iki adet ön yan parça kalıpları.

Haydi dikim ve kalıp aşamalarına geçelim:

Giyim kalıbının oluşum evrelerinden bir kaç görüntüyü,  temel etek kalıbı üzerine uyguladığım model sonrası tüm parçaları ile altta yer alan fotograflarda görebilirsiniz:
20141209_132243_resized    20141209_133359_resized

Kalıpları hazırladıktan sonra kumaşa yerleştirdim ve kesim işlemlerini tamamladım.Ön etekte 3 adet kalıp , arkada etekte ise iki adet kalıp bulunuyor ve  ön ortasını kumaş katı üzerinde ,arka ortasını ise dikiş dikilecek şekilde ayrı ayrı hazırladım, çünkü eteği giyebilmek için bir fermuara ihtiyacımız olacak.

20141209_151956Kesilen parçaları aşağıda gösterildiği gibidir.  Burada beyaz renk ile göreceğiniz gibi sadece korsaj kemer bölümüne kumaş kalınlığınıza uygun tela kullanabilirsiniz ki amacımız daha düzgün ve hacimli duran bir görünüş elde etmek. Ayrıca astar kumaş kullanmak istedim çünkü telalanmış kısımları içerde de kalsa gözüken bir eteği giymek pek de hoş olmayacaktır.  Tüm ön ve arka kemer parçalarınız için astar kumaşını ve telayı kesiniz.  Ben yapışkanlı tela kullandım, uygulamayı ütü ile kumaşınızın ters yüzüne yapıyoruz. Tela seçiminde dikkat etmeniz gereken bir nokta , her kumaş her tela ile uyumlu olamayabiliyor. Bu sebeple kesim işlemini yapmadan önce ufak bir parça kumaş ve tela ile deneme yapmalısınız. Tela kumaşa yapışmıyor ise farklı bir tela denemeniz gerekebilir.

20141210_215201Telalanmış astar kumaşlarını yukarıda ,dikimleri tamamlanmış son halini ise aşağıda görebilirsiniz. 20141210_222530

Etek ön ve arka parçalarını birleştirmeden önce ön ve arka etek korsaj kemer kalıbı parçalarını da dikerek birleştiriyoruz.  Etek bölümünde arka ortasında kullanacağınız fermuarı dikmeyi unutmuyoruz. Eteğin yan dikişlerini ve arka ortasını kapatıyoruz.

20141209_175219

Daha sonra eteğin giyildiğinde görünecek yüzüne , korsaj kemerin giyildiğinde görülecek kısmı bakacak şekilde ve ön ve arka parçaları ön ve arka eteğe uygun şekilde hizalayarak iğneliyor ve ardından dikiyoruz.  Yan dikişlerin, arka ve ön ortasının doğru ve aynı hizada birleşmesine dikkat etmelisiniz.

20141209_16020920141209_180149

Etek ve  korsaj kemerin birleştirilmesinin ardından astar korsaj kemer bölümü de , etek korsaj kemer bölümüne en dış kenarından  (giyildiğinde kemer bölümünün göğüs hattınıza yakın kenarı) ve yüzü yüzünde iğneliyor ve dikiyoruz ve astarı eteğin iç kısmına çeviriyoruz. Dikiş payını astar tarafına alıp bu kısım üzerinden (dikiş hattına 3 mm. kadar mesafe bırakarak) dikiyoruz. Bu sayede astar içerde kalacak ve eteğin dış kısmına dönmeyecektir. Ayrıca yine bu şekilde tela astar ile ana kumaş arasında saklanmış olacaktır. Astarın kenar dikiş payını astarın ters yüzüne doğru dıştan içe ütü ile bastırın ve ana kumaşın dikiş payı üzerine kıvrılmış halde makine veya el dikişi ile dikin. Gizli el dikişi ile dikerseniz dikiş dışarıdan hiç belli olmayacaktır.

Bu kumaş ışık geçirmediği ve ince olmadığı için alt bölümde herhangi bir astarlama yapmadım ancak yaparsanız temiz bir görünümde olacaktır. Dikiş paylarınıza biye uygulayarak overlok vari bir temizleme de yapabilirsiniz tabii ki bu daha zarif bir görünüm verecektir. (Bu uygulama hong kong finish olarak da geçmektedir ve farklı isimlerle farklı türevleri de bulunmaktadır).

20141210_223317

20141211_231716_resized

Ve eteğimiz hazır, umarım beğenmişsinizdir.

Hazırladığınız etek modellerinizi paylaşmayı bekliyor olacağım.

Sevgiler.

Sparkle.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s